Wraz ze wzrastającą świadomością ludzi, widać duże zainteresowanie i potrzeby w udostępnianiu różnych informacji w sposób jak najbardziej dostępny – szczególnie dla osób niepełnosprawnych. Dotyczy to wielu zagadnień życia, począwszy od codziennej komunikacji, po oficjalne dokumenty. Stąd właśnie wiele osób tworząc różne treści decyduje się na transkrypcję.

Czym jest transkrypcja nagrań?

Transkrypcja nagrań to nic innego jak spisanie wszystkich wypowiedzianych kwestii w danym nagraniu w formie tekstowej. Dotyczy to więc zarówno nagrań wideo, jak i audio.

Czym transkrypcja nagrania różni się od napisów do filmu?

Transkrypcja nagrania to nie to samo co napisy do filmu. Napisy do filmu zawierają kody czasowe, aby odpowiednio dopasować moment, w którym tekst pojawi się na ekranie. Transkrypcja natomiast może zawierać podział na osoby wypowiadające się w nagraniu (wtedy jej prawidłowa nazwa to Stenogram); przy napisach takiego podziału nie spotkamy.

Jeśli chcesz dowiedzieć się jakie są korzyści płynące z posiadania napisów w filmie na YouTube, Facebook, Vimeo, to zachęcam Cię do przeczytania naszego innego artykułu na naszym blogu.

Po co korzystać z transkrypcji nagrań?

Rozwój technologiczny w XXI wieku spowodował łatwość tworzenia nagrań dźwięku w różnych celach – część osób porzuciło ręczne robienie notatek na rzecz nagrywania czy to swoich przemyśleń, czy to spotkań, wykładów, nagrywane obecnie są także rozprawy sądowe, posiedzenia jednostek samorządu terytorialnego, nagrywane są konferencje ekonomiczne, filozoficzne czy historyczne. Takie nagrania pozwalają utrwalić treść czegoś, co dzieje się wyłącznie w danej chwili – jakiejś dyskusji, reakcji czy pomysłu. Wśród takich nagrań, które często są udostępniane publicznie, znajduje się wiele wartościowych treści, których odnalezienie – niejednokrotnie – jest trudne, uciążliwe i skomplikowane. Mowa tu nie tylko o osobach mających problemy ze słuchem, ale o każdym, kto w danej chwili nie może, nie chce, lub jest to dla danej osoby wygodniejsze, by skonsumować daną treść bez dźwięku, korzystając z tekstu.

Korzyści płynące z transkrypcji nagrań są ogromne. Umożliwia ona zwiększenie dostępności danej treści, czy też orientację po długim materiale. Słowa kluczowe nie tylko zwiększają łatwość znalezienia interesujących nas treści, ale również – co ważne dla każdego twórcy w internecie – wpływają na pozycjonowanie treści oraz na SEO. Bez dźwięku można konsumować w ten sposób również rozrywkę – czy to filmy, seriale, czy po prostu materiały udostępniane na portalach streamingowych, co okazuje się być dużą zaletą, gdy obok śpi małe dziecko, którego nie chcemy wybudzić dźwiękiem, a jednocześnie nie chcemy korzystać ze słuchawek. Taki scenariusz można sobie wyobrazić również jadąc pociągiem gdy słuchawek ze sobą nie mamy, czy w jakimkolwiek innym miejscu, gdzie z jakichś przyczyn nie chcemy lub nie możemy korzystać z wersji audio. Transkrypcja nagrań staje się coraz bardziej popularna, nie tylko ze względu na zmieniający się tryb życia i przechodzeniu wielu aspektów życia do tzw. online’u, ale również dzięki regulacjom, które nierzadko wymagają, by posiedzenia organów państwowych były nie tylko nagrywane, ale także by dokonywano transkrypcji tych nagrań.

Dziękuję za Twoją uwagę!