Proces przygotowania profesjonalnych napisów do filmu jest złożony. Dzisiaj skupimy się na jego końcowym etapie, czyli na wyborze odpowiedniego formatu pliku.

W świecie napisów filmowych najpopularniejsze są pliki z rozszerzeniami SRT i VTT. Poza nimi wyróżniamy jeszcze formaty takie jak:

  • TXT,
  • SUB,
  • MPSUB,
  • LRC,
  • CAP.

Czym są pliki SRT?

Jest to rodzaj zapisu napisów filmowych, wprowadzony po raz pierwszy w programie SubRip. Napisy w tym formacie utrwalane są w pliku o rozszerzeniu SRT. Współcześnie format ten stał się swoistym standardem, kompatybilnym z wieloma edytorami filmowymi. Tego typu pliki znajdują szerokie zastosowanie zarówno w profesjonalnych produkcjach filmowych, jak i w amatorskich vlogach. Największe platformy dystrybucji wideo, takie jak YouTube czy Vimeo, umożliwiają dodanie napisów właśnie w tym formacie. Pliki o rozszerzeniu SRT zawierają następujące elementy:

  • Numer wiersza,
  • Przedział czasowy,
  • Właściwy tekst napisów.
Przykład jak wygląda plik SRT.

Czym są pliki VTT?

Pliki o rozszerzeniu VTT są ściśle powiązane z WebVTT (Web Video Text Tracks Format). Jest to format danych tekstowych wykorzystywany do przechowywania napisów i innych danych treści audiowizualnych w Internecie. WebVTT to następca formatu WebSRT. Podobnie jak SRT, VTT jest powszechnie stosowanym formatem napisów do filmu i niewiele różni się od wyżej wspomnianego rozszerzenia.

Jak zmienić format pliku z napisami?

Sam proces zmiany formatu napisów jest banalnie prosty. W tym celu nie musimy nawet pobierać specjalnych programów. W sieci dostępne są bowiem bezpłatne konwertery (np. AnyConv), dzięki którym w zaledwie kilka sekund jesteśmy w stanie przekonwertować plik do wybranego formatu.

Jaki format napisów do filmu wybrać?

Różnica w formatach napisów filmowych tak naprawdę jest niewielka. Zastanawiając się nad wyborem odpowiedniego formatu, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na zgodność pliku z serwisem (np. YouTube), do którego wgrywamy napisy lub programem (np. Sony Vegas) w którym wrenderujemy napisy w film. Obecnie najpopularniejsze na rynku są pliki SRT. Obsługuje je większość programów i platform streamingowych.

Jeżeli chcesz spróbować samemu stworzyć napisy do filmu, zachęcam Cię do zapoznania się z naszym poradnikiem: